PROJEKT FENIX „ WSPARCIE POZ”
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Serocku zawarł z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę o powierzenie grantu w ramach Projektu grantowego pod nazwą „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)”, realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Całkowita wartość Projektu to 1 250 000 000,00 PLN, z czego wysokość wkładu Funduszy Europejskich wynosi 996 375 000,00 PLN.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Serocku na realizację Przedsięwzięcia uzyskał grant w wysokości 450 000,00 PLN.
W ramach otrzymanych środków przeprowadzone zostaną prace remontowe polegające na generalnym remoncie łazienek, wymianie oświetlenia w budynku przychodni, drzwi wewnętrznych oraz malowaniu ścian oraz sufitów. Planowana jest również modernizacja sprzętu serwerowo-sieciowego poprzez wymianę komputerów, urządzeń wielofunkcyjnych oraz urządzeń sieciowych typu switch. W harmonogramie realizacji projektu grantowego zawarto również zakup sprzętu i wyposażenia medycznego (holtery ciśnieniowe, holtery EKG, aparaty do pomiaru ciśnienia, fantom do nauki samobadania piersi, koncentratory tlenowe, nebulizatory, otoskopy, spirometry, wagi medyczne, meble medyczne oraz kozetki lekarskie).
Projekt jest skierowany do wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, posiadających umowę z NFZ o udzielanie świadczeń w ramach POZ, a z jego efektów będą mogli korzystać pacjenci placówki.
Główne cele projektu:
• zwiększenie dostępności do świadczeń POZ działających na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenów wiejskich oraz obszarów zagrożonych utratą/ograniczeniem dostępu do POZ, poprzez udzielenie odpowiedniego wsparcia w zabezpieczeniu tych podmiotów w niezbędny sprzęt, w tym sprzęt diagnostyczny;
• wsparcie w zakresie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia działalności leczniczej, której celem będzie dostosowanie i poprawa funkcjonalności pomieszczeń do poszerzanych świadczeń zdrowotnych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia na poziomie POZ w kontekście rozwoju opieki koordynowanej;
• zwiększenie dostępności i efektywności systemu opieki zdrowotnej w zakresie niwelowania różnic regionalnych w dostępności do usług zdrowotnych.
Oczekiwane efekty projektu:
• wzrost dostępności do podstawowych i specjalistycznych usług zdrowotnych;
• lepsza ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli przed zagrożeniami i negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem;
• otwarcie nowych placówek POZ, zwłaszcza na terenach o mniejszej gęstości zaludnienia;
• poprawa jakości świadczonych usług zdrowotnych i wzmocnienie odporności systemu medycznego.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #WsparciePOZ