Główna treść strony Aktualności

Badanie anty-SARS-CoV-2

Wirus SARS-CoV-2 - co to takiego? 

Wirus SARS-CoV-2 to wirus należący do rodziny koronawirusów, wywołujący zespół ciężkiej, ostrej niewydolności oddechowej - o nazwie COVID19. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową. Transmisja wirusa może również nastąpić poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią (przeżywa na niej nawet do 8 dni). Choroba wywołana przez ten patogen objawia się najczęściej gorączką, suchym kaszlem, zmęczeniem, bólami mięśni
oraz dusznością. Może ona także przebiegać bezobjawowo.

Okres inkubacji choroby wynosi do 14 dni (najczęściej 5-6 dni).

           

Badanie serologiczne przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Laboratorium SYNLAB jako jedno z nielicznych laboratoriów w Polsce wykonuje badanie serologiczne oznaczenia przeciwciał SARS-CoV-2 metodą półilościową (na wyniku widoczne jest miano przeciwciał). W badaniu wykrywane są przeciwciała IgM i IgA oraz IgG specyficzne dla koronawirusa SARS-CoV-2. Materiałem biologicznym jest surowica uzyskana z krwi żylnej.

  • Przeciwciała IgM/IgA produkowane są przez organizm jako pierwsze i można je wykryć we wczesnym etapie choroby (3-5 dni od momentu zakażenia). Bardzo ważne jest aby pamiętać o tzw. "oknie serologicznym" czyli uzyskaniu wyniku negatywnego pomimo zakażenia. Każdy wynik negatywny należy powtórzyć po upływie 7-14 dni. Jeśli pierwszy uzyskany wynik jest ujemny, a drugi dodatni mamy do czynienia ze świeżym zakażeniem.
  • Przeciwciała IgG są obecne w organizmie w wyniku kontaktu z patogenem i przebytej infekcji i będą utrzymywane przez dłuższy czas (tzw.pamięć immunologiczna). Można je wykryć już po około 10 dniach od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Oznaczenie przeciwciał IgG jest bardzo ważne w przypadku osób, które przeszłyzakażenie bezobjawowo i mogły być źródłem infekcji dla innych osób.

 

Poniżej przedstawiamy algorytm postępowania w przypadku wykonania testu serologicznego w kierunku wykrycia przeciwiał:

P1r1jkSYRv3kAAAAAElFTkSuQmCC

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że potwierdzenie infekcji zawsze wymaga wykonania badania molekularnego RT-PCR i wykrycia materiału genetycznego wirusa.

Wykonanie badania oznaczenia przeciwciał SARS-CoV 2 zaleca się osobom zdrowym, które nie wykazują objawów chorobowych COVID-19.

Wykres przedstawia czas pojawienia się przeciwciał po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2.

wcm3MOeQD+5PwAAAABJRU5ErkJggg==

 

Badania wykonujemy w każdy piątek w godzinach od 9.00 do 9.45, jeżeli mają Państwo pytania prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 22 782 66 00, 22 782 66 01 wew 214 lub 219.

CENY BADAŃ:

  1. P/ C COVID19 IgG - cena badania 110,00 zł
  2. P/C COVID 19  IgM- cena badania 120,00 zł
  3. P/C COVID19 IgM i IgG - cena badania 190,00 zł

 

 

 

 

 

wstecz

Powrót do topu strony